Ako si vybrať správny diamantový rezný kotúč?
Počet zobrazení 627
Nedávno sme si písali o výbere vhodnej elektrickej rezačky pre porcelánové dlaždice a dnes sa zameriame na všeobecnejšiu tému, na ponuku rezných diamantových kotúčov predovšetkým od spoločnosti RUBI, ich vlastnosti a určenie pre rôzne obkladové materiály.
Pre kvalitné a efektívne rezanie obkladových materiálov, resp. dlaždíc, je potrebné dodržať 3 základné podmienky: vhodný rezný nástroj (napr. ručná rezačka, elektrická rezačka), správne rezné koliesko pre ručné rezačky alebo diamantový kotúč pre elektrické rezačky, a nakoniec šikovnosť a skúsenosti obkladača.
Existujú rôzne typy diamantových kotúčov na rezanie obkladových materiálov. Znalosť spôsobu rezania jednotlivých materiálov je však kľúčovou zručnosťou pre dosiahnutie kvalitného výsledku obkladača. Pochopenie spôsobu obkladania, výroby a fungovania kotúčov Vám pomôže lepšie pochopiť, aký typ kotúča potrebujete, alebo ktorý typ je najlepší na rezanie jednotlivých materiálov.
Diamantové rezné kotúče
Na začiatok si povedzme niekoľko základných informácií o diamantových kotúčoch. Diamantové rezné kotúče pozostávajú z kruhového tela (jadra), väčšinou vyrobeného z ocele. Diamanty sú s jadrom spojené vo forme súvislého okraja alebo v segmentoch. Tento rezný materiál, nazývaný aj diamantový pás alebo čepeľ, môže byť spojený s jadrom čepele rôznymi spôsobmi, ale najpoužívanejší spôsob je laserové zváranie. Čepeľ má veľmi vysokú abrazivitu (schopnosť obrúsenia), ktorá sa využíva pri samotnom rezaní.
Typ spojenia diamantových zŕn sa môže uskutočniť tromi rôznymi spôsobmi: spekaním, galvanickým pokovovaním alebo vákuovým spájkovaním. V prípade špecifických kotúčov na rezanie keramiky budeme väčšinou hovoriť o spekaní. V procese spekania sa diamantové častice (zrná) zmiešajú s kovovým spojivom a zlúčia sa pomocou vysokého tlaku a teploty. To vytvára štruktúru s rôznymi vrstvami diamantov, ktoré sa odkrývajú pri postupnom opotrebovávaní (obrusovaní) čepele. Toto spojenie kovu a diamantu sa niekedy nazýva aj väzba.
Vzťah medzi veľkosťou diamantového zrna, koncentráciou týchto zŕn a tvrdosťou väzby (spojiva) sa mení podľa požiadaviek každého kotúča.
- Ak režeme tvrdé materiály, používame typ s malým zrnom, s vysokou koncentráciou diamantov a mäkkým spojivom.
- Ak režeme abrazívne materiály, používame veľkú zrnitosť, s nízkou koncentráciou diamantov a tvrdým spojivom.
- Ak režeme viaceré druhy materiálov, zväčša používame veľkú zrnitosť, nízku koncentráciu diamantov a mäkké spojivo.
V ideálnom prípade sa spojivo aj diamanty obrusujú súčasne. Ak máme mäkké spojivo, kov sa opotrebuje rýchlejšie a diamanty sa budú vždy nachádzať na povrchu a budú pripravené pre efektívne rezanie. V tomto prípade bude negatívne ovplyvnená životnosť čepele najmä pri rezaní abrazívnych materiálov.
Naopak, ak máme príliš tvrdé spojivo, diamanty sa opotrebujú bez toho, aby sa postupne dopĺňali. To je spôsobené tým, že spojivo sa neobrusuje súčasne s diamantmi a nástroj stratí svoju reznú účinnosť. Vtedy hovoríme, že čepeľ je „tupá".
Na vyriešenie tohto problému je možné použiť čistiace/brúsne bloky, ktorý sú superabrazívne. Čistiaci blok opotrebuje spojivo čepele a na povrchu sa objavia častice diamantov zo spodných vrstiev. Tieto bloky po niekoľkých rezoch odstránia aj všetky nečistoty, ktoré zostali na čepeli.
Spekané diamantové kotúče
V našom obchode máme široký sortiment spekaných (inak povedané sintrovaných) diamantových kotúčov dostupných nielen od spoločnosti RUBI, ale aj SOLGA, SIMA, DISTAR, CARAT alebo BATTIPAV.
Na príklade zoznamu diamantových kotúčov RUBI si uvedieme rozdiely medzi jednotlivými typmi kotúčov a ich čepelí. Nižšie je uvedený zoznam, ktorý zobrazuje rozdiely medzi jednotlivými typmi aj s príkladmi modelov, ktoré nájdete v obchode profiobkladac.sk:
Celoobvodová čepeľ - Poskytuje najlepšiu povrchovú úpravu. Používa sa na rezanie dlaždíc s hrúbkou menšou ako 25 mm.
Suché – CSV, CPR / Mokré - CEV, CPA, CPC
TURBO čepeľ - Skvelá kombinácia rezných vlastností. Vysoký výkon a rýchlosť rezania s vysoko kvalitnými povrchovými úpravami.
Suché – TCR, TSV, TLG / Mokré – TPI, TON
VIPER čepeľ - Evolúcia noža TURBO s ešte vyššou kvalitou rezu a tiež rýchlosťou. Je to ideálna čepeľ pre materiály s vysokou tvrdosťou.
Suché – TVA, TVR, TGS / Mokré – TVH
Segmentová čepeľ - Sú to najrýchlejšie kotúče. Poskytujú maximálnu rýchlosť rezania a lepšie chladenie čepele. Sú vhodné na rezanie materiálov s hrúbkou nad 25 mm.
Suché – STT / Mokré – SHR
TURBO segmentová čepeľ - Sú vhodné na rezanie všetkých druhov materiálov vysokou rýchlosťou.
Čepeľ s J-drážkou - Špičková technológia čepele poskytuje vysokú rýchlosť rezania v najtvrdších materiáloch. Tieto kotúče sú špeciálne navrhnuté na priame rezanie porcelánových dlaždíc. Eliminuje napätie vznikajúce pri rezaní.
Suché – CPJ / Mokré – CPX, SPT
Pri posudzovaní čepelí je potrebné vždy si pamätať, čím vyššia je rýchlosť rezania, tým nižšia je jeho kvalita a naopak. Čepele s najvyváženejším pomerom rýchlosti a kvality sú typy TURBO a VIPER.
Ako si vybrať diamantový kotúč?
Keď sme si už popísali, ako diamantové kotúče fungujú, ako sa vyrábajú a popísali sme si aj ich typy a základné vlastnosti, pri výbere správneho kotúča musíme zvážiť tri nasledujúce aspekty:
1. Aký typ rezu urobíme?
Podľa typu rezu, ktorý ideme urobiť, by sme si mali premyslieť, aký typ stroja použijeme. Elektrickú rezačku alebo uhlovú brúsku? A následne, aký typ chladenia použijeme?
Podľa Vášho nástroja na rezanie, či už je to elektrická rezačka alebo uhlová brúska, vždy je potrebné zvoliť vhodný priemer kotúča, jeho stredový otvor a tiež maximálne otáčky, pre ktoré bol navrhnutý.
Určite každý z Vás vie, že diamantové kotúče režú materiál na princípe trenia. Keďže sú superabrazívne, toto trenie vytvára počas rezania vysoké teploty, ktoré je potrebné znižovať (chladiť). To vedie k dvom typom rezania: suchému a mokrému rezaniu.
Pri suchom rezaní je chladenie počas rezania vykonávané iba pohybom vzduchu, ktorý vytvára samotný kotúč pri svojom otáčaní. „Suché" rezné kotúče môžu byť chladené vodou pre dosiahnutie väčšej odolnosti a lepšej povrchovej úpravy. „Mokré" rezné kotúče musia byť vždy chladené vodou.
V našej ponuke nájdete mnoho rozličných diamantových kotúčov na rezanie dlaždíc za sucha alebo za mokra. Pred rozhodnutím preto musíte vedieť, aký stroj budete používať a aj typ chladenia počas rezania.
2. Typy materiálov, ktoré potrebujeme rezať
Druhá vec, ktorú je potrebné zvážiť, je druh materiálov, ktoré budete rezať.
Keď chcete rezať keramiku alebo keramické materiály, obe spadajú do skupiny kremičitých materiálov. Tieto materiály, zložené hlavne z oxidu kremičitého, majú stredne vysokú tvrdosť, aj keď niektoré môžu obsahovať aj častice s veľmi vysokou abrazivitou.
Medzi najbežnejšie kremičité materiály patria tie, ktoré nás najviac zaujímajú: keramika alebo keramické materiály, ako sú keramické dlaždice, glazovaná kamenina či porcelánová kamenina. Do tejto skupiny patrí aj sklo a žula.
Kvôli tvrdosti týchto materiálov budeme potrebovať kombináciu malých zŕn s vysokou koncentráciou diamantov a mäkkého spojiva, ktorý sa opotrebováva súčasne s diamantmi, aby sa predišlo zatupeniu čepele a kotúč poskytoval nepretržite požadovaný rezný výkon.
3. Rýchlosť rezania vs. kvalita prevedenia
Za tretie, treba zvážiť, v akom pomere uprednostňujeme rýchlosť rezania a kvalitu povrchovej úpravy rezu.
Toto bude závisieť od typov vykonávaných rezov, pretože nie je to to isté, urobiť rovný alebo diagonálny rez, pri ktorom môžeme uprednostniť rýchlosť rezania, a urobiť pokosový rez (rez pod uhlom), kde potrebujeme vysokú presnosť a výslednú kvalitu rezu.
Nie všetky kotúče sú vhodné pre všetky typy rezov. Na pokos alebo pokosové rezy potrebujeme kotúče s dostatočnou výstužou a hrúbkou jadra, aby vydržali rez pod uhlom 45° bez vibrácií alebo lámania. Minimálna hrúbka jadra na pokosové rezy môže byť rôzna v závislosti od priemeru čepele. Za zmienku určite stoja kotúče určené na rezanie pod uhlom od spoločnosti DISTAR radu EDGE.
Zhrňme si to, keď sme zvážili, či budeme rezať za mokra alebo za sucha v závislosti od použitého stroja, tvrdosti rezaného materiálu, ako je napr. keramika a či potrebujeme uprednostniť rýchlosť rezania alebo kvalitu povrchovej úpravy, sme pripravení vybrať si ten najvhodnejší diamantový kotúč.
Klasifikácia diamantových kotúčov podľa farieb
Aby Vám výrobcovia uľahčili výber správneho kotúča, viacerí z nich používajú klasifikáciu kotúčov podľa farieb. Každá farba nám hovorí, na aké použitie alebo aplikáciu je kotúč pôvodne navrhnutý. Takto to robia napr. spoločnosti RUBI a SOLGA.
RUBI
- Červená – určené hlavne na porcelán
- Fialová – určené pre bežné stavebné materiály
- Svetlozelená – pre bežný keramický materiál
- Tmavozelená – univerzálne kotúče pre rôzne stavebné materiály
- Modrá – pre tvrdé materiály
- Oranžová – pre abrazívne materiály
- Sivá – na mramor
- Žltá – pre iné materiály
SOLGA
Mokré rezanie
- Zelená – pre keramické materiály
- Červená – pre tvrdú keramiku a porcelán
- Modrá – univerzálne kotúče pre rozličné stavebné materiály
- Modrá s čiernym pruhom – pre abrazívne materiály
- Tmavočervená – na zámkové dlažby
Suché rezanie
- Červená – pre keramiku
- Tmavočervená – na tvrdú keramiku a gres
- Čierna – pre abrazívne materiály
- Oranžová – univerzálne kotúče
- Modrá – ideálne pre tehly a lisovanú kameninu, možné použiť aj pre prírodné kameniny a betón
- Zlatá – pre rozličné stavebné materiály
Dúfame, že po prečítaní tohto článku bude pre Vás jednoduchšie vybrať si ten správny a najlepší kotúč na rezanie obkladových materiálov. Ak by ste si aj tak nedeli vybrať z našej ponuky, môžete sa s nami poradiť buď telefonicky alebo e-mailom, prípadne nás môžete navštíviť v našej predajni v Banskej Bystrici alebo výdajni vo Zvolene.
Článok vznikol z podkladov spoločnosti RUBI.
Autor: AZING s.r.o.